תואר ראשון

לימודי זואולוגיה כוללים תחומים כגון אקולוגיה, אבולוציה, התנהגות, ביולוגיה ימית, שמירת הטבע, טכנולוגיה בהשראת הטבע, טקסונומיה וסיסטמטיקה, פיזולוגיה ויחסי אדם – סביבה, והינם חלק ממסלול הלימודים לתואר ראשון בביולוגיה בפקולטה למדעי החיים.

יוצאים אל השטח

אקולוגיה היא החקר המדעי של האינטראקציות הקובעות את השפע והתפוצה של אורגניזמים על פני כדור הארץ. אבולוציה היא ענף המחקר המסביר את מוצאם של אורגניזמים אלו ואת ההיגיון שבמבנה ובתפקוד שלהם, וזאת כמובן על רקע המערכת האקולוגית בתוכה הם התפתחו. ביחד מהווים שני תחומים אלו את המסגרת התיאורטית והמחקרית הרחבה ביותר להבנת החיים על פני כדור הארץ.

 

המחקר האקולוגי מנסה להבין את הדינאמיקה של אוכלוסיות אורגניזמים החיים בסביבתם הטבעית וכיצד תהליכים ברמה האקולוגית, ההתנהגותית והפיזיולוגית משפיעים על דינאמיקה זו, ומכאן משפיעים על מבנה והרכב של חברות אקולוגיות. המחקר האבולוציוני עוסק בראייה אינטגרטיבית של כלל התהליכים האבולוציוניים שהביאו ליצירתם של אורגניזמים, אוכלוסיות וחברות אקולוגיות. המחקר המודרני באקולוגיה ואבולוציה משלב  בתוכו כיום גישות כמותיות מתקדמות וכלים ממדעי המחשב, המתמטיקה, הפיזיקה והביולוגיה המולקולארית, המחקר האקולוגי והאבולוציוני הופך לאחרונה רלוונטי במיוחד לאור השינויים הגלובליים והסביבתיים שעוברים על כדור הארץ, וכן לאור ההכרה שהבנה טובה יותר של מנגנונים ביולוגים והתנהגותיים מחייבת גם הבנה של הרקע האבולוציוני והאקולוגי ליצירתם.

 

 

מטרת התוכנית


הקניית תשתית וכלי מחקר מתקדמים להבנת הביולוגיה תוך העמקה בתחומי האקולוגיה והביולוגיה האבולוציונית. כמו כן הקניית בסיס תיאורטי, כלי חשיבה וכלים מתודולוגיים הדרושים להבנת הגורמים המשפיעים על האבולוציה של אורגניזמים חיים ושל המבנה והדינאמיקה של מערכות טבעיות.

 

 

מבנה הלימודים

 

התוכנית כוללת מספר קורסי חובה יחודיים בנוסף על קורסי החובה שניתנים לכלל תלמידי הביולוגיה כגון אקולוגיה התנהגותית, ביולוגיה של שמירת הטבע, ואקולוגיה של חברות ואוכלוסיות וכן גם קורסים חדשים אחרים: ביוגיאוגרפיה, אקולוגיה אבולוציונית, ובהמשך עוד. במסגרת לימודי הבחירה, התוכנית תאפשר גישה לקורסים מדיסציפלינות שונות שקשורות לתחומי האקולוגיה (ובהם מגוון של קורסים מתאימים מיחידות ופקולטות ביניהן החוג למדעי כדור הארץ, הפקולטה להנדסה, החוג לגיאוגרפיה ועוד).

 

>  למבנה הלימודים ולרשימת הקורסים לחצו כאן

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>