פיתוח תרופות מותאמות אישית

היחידה לסריקת מערכות תאים לרפואה מותאמת אישית באוניברסיטת תל אביב (CSFPM) מוקדשת למציאת תרופות חדשות למחלות נדירות תוך שימוש במודלים תאיים אנושיים. מחלות נדירות מופיעות באחוז קטן של האוכלוסייה. כתוצאה מהמופע הנדיר שלהם, בדרך כלל קיים מחסור בידע לגבי מחלות אלה, חסרים טיפולים מתאימים, וכן לוקה בחסר ההשקעה במחקר על ידי חברות תרופות לצורך מציאת תרופות. יתרה מזאת, על אף שרוב המחלות הנדירות הן תורשתיות ונגרמות בשל מוטציות בגנים ספציפיים, קיימת שונות בפנוטיפ בין אנשים שונים, הסובלים מאותה מחלה. גישות סטנדרטיות לפיתוח תרופות אינן ישימות למחלות נדירות, מאחר שלא ניתן לבצע ניסויים קליניים רבי שלבים על מנת להעריך את היעילות. האתגר שבמורכבות זו מכתיב את הצורך ברפואה מותאמת אישית.

 

היחידה שלנו נוקטת גישה מותאמת אישית לסריקת תאים, אשר מופקים מחולים, באמצעות שימוש בספריות חומרים קטנות אך מגוונות. שיטת הסריקה שלנו משתמשת בסריקה/אנליזה רחבת היקף, המבוססת על תמונות, אשר מאפשרת אפיון פנוטיפי של תאים מתורמים בריאים וחולים על ידי שימוש בפרופיל רב משתנים או בחתימה אישית של התאים. בשלב זה אנחנו חותרים לביסוס מודלים מבוססי-תאים כאלה לצורך סריקה עתידית של תרופות עבור המחלות הנדירות הבאות: ALS, ניוון שרירים על שם דושן, דיסאוטונומיה משפחתית ו- Mitochondrial Neurogastrointestinal Encephalopathy (MNGIE).

 

היחידה שלנו באוניברסיטת תל אביב משתמשת ברובוט אוטומטי לחלוטין לצורך טיפול בנוזלים, יחד עם יחידת אנליזה אוטומטית, מנדף ביולוגי סטרילי ואינקובטור תאים סטרילי עם שרת מחשב לצורך כריית מידע ואנליזה. היחידה משמשת לסריקה פנוטיפית שגרתית של ספריות של מולקולות קטנות (תוך שימוש באוסף שלנו של 20,000 תרכובות) של מחלות עצב ניווניות נדירות כמו Adult Polyglucosan Body Disease (APBD). בנוסף, לאחרונה הייתה היחידה מעורבת במספר פרויקטים לאפיון הרעילות של ננו-חומרים שונים, כמו ננו-חלקיקים שומניים וננו-צינורות פחמן המצומדים לחומצה היאלורונית.

 

היחידה פתוחה לשיתופי פעולה עם מעבדות באקדמיה ועם חברות, בעיקר בתחומים של מחלות נדירות ופיתוח תרופות מותאמות אישית. היחידה מציעה שירותי מיקור-חוץ בתחומי סריקות רחבות היקף, טיפול אוטומטי בנוזלים ומציאת תרופות עבור תעשיית התרופות, מעבדות אקדמיות, מכונים רפואיים ולקוחות פוטנציאלים נוספים.

 

למידע נוסף ניתן ליצור קשר עם פרופ. מיגל וויל או לקרוא את המאמר המדעי כדי ללמוד עוד על המחקר שלנו.

 

מקורות:

L.J. Solmesky, M. Shuman, M. Goldsmith, M. Weil, and D. Peer. Assessing cellular toxicities in fibroblasts upon exposure to lipid-based nanoparticles: A high content analysis approach. Nanoscience & Nanotechnology, Vol. 22 (49), 2011 (pp. 494016).

 

R. Dvash, A. Khatchatouriants, L.J. Solmesky, P.P. Wibroe, M. Weil, S. M. Moghimi, D. Peer. Structural profiling and biological performance of phospholipid-hyaluronan functionalized single-walled carbon nanotubes. J Control Release, Vol. 170(2), 2013 (pp. 295-305).

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>