משפחה: זיקיתיים

משפחת הזיקיתיים היא משפחה של לטאות, המאופיינות ביכולת לשנות את צבע עורן, בלשונן הארוכה ובעיניים המסוגלות לנוע לכיוונים שונים באופן בלתי תלוי ומקנות לה שדה ראייה רחב מאוד.  

זיקית מובהקת, צילום: עוז ריטנר
זיקית מובהקת, צילום: עוז ריטנר

זיקית מובהקת  

Chamaeleo chamaeleon

 

הזיקית המובהקת היא לטאה גדולה למדי, בעלת יכולת הסוואה מעולה. צבעי גופה משתנים בהתאם לגורמים חיצוניים – אור, טמפרטורה, נוכחות זיקיות אחרות או נוכחות טורף, וכן בהתאם למצבים פנימיים – מוכנות להזדווגות, פחד, איום וכו'. לזיקית ריאות גדולות, התופסות כמעט את כל חלל הגוף, ובשעת איום היא ממלאת את ריאותיה, מנפחת את גופה ומשמיעה נשיפה קולנית.

 

הזיקית היא מין יחיד בארץ ממשפחת הזיקיתיים ויש לה כמה מאפיינים פיזיים הייחודיים למשפחה: גופה פחוס משני צדיו ומאפשר לה להתמתח ולהתכווץ בעת הצורך; מבנה אצבעות רגליה יוצר מבנה דמוי צבת, המותאם ללפיתת ענפים; זנבה הארוך והגמיש מותאם אף הוא ללפיתת ענפים.

 

עיניה הבולטות של הזיקית מאפשרות הן ראייה לצדדים והן ראייה תלת-ממדית. הזיקית מסוגלת להניע כל עין בנפרד ולהסתכל לכיוונים מנוגדים בו-זמנית. ברגע שהיא מאתרת באחת מעיניה טרף מתאים, היא מפנה כלפיו את ראשה, מכוונת אליו את שתי עיניה ואז יכולה לראות את מקומו במדויק. אז היא שולפת במהירות את לשונה הארוכה והדביקה, לוכדת ובולעת אותו. בישראל ניזונה הזיקית גם מפירות, וגם אותם היא קוטפת בדרך זו.


בעונת החורף הזיקית אינה פעילה והיא שוקעת במעין תרדמת חורף. בעונת הרבייה, החלה בקיץ, מתקיימות פגישות קצרות בין זכרים לנקבות. החיזור קצר וההזדווגות נמשכת דקות ספורות, ולאחר ההזדווגות מטילה הנקבה את ביציה בגומות שחפרה בקרקע הלחה. אין טיפול הורי בצאצאים.

 

מצב שימור: LC (לא בסיכון)

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>