פרופסור יואב וייזל ז"ל

פרופ' יואב וייזל (1931-2010), מחשובי החוקרים של האקולוגיה של צומח ארץ ישראל, היה מנהל הגן הבוטני בשנים 1980-1987 וכן בשנים 2002-2004

פרופסור יואב וייזל

פרופסור יואב וייזל נולד בתל אביב בשנת 1931. 

 

את לימודיו עשה באוניברסיטה העברית. עבודת המוסמך שלו עסקה בתכונותיהם של עצי האשל (Tamarix) בחולות חלוצה, ובמהלכה פיתח את העניין הרב שלו בעצים מסוג זה ובצמחי המלחה בכלל, שבמחקרם עסק עד יומו האחרון. עבודת הדוקטורט שלו עסקה בתופעת האקוטיפיזציה בצומח הארץ, וזיהתה את השונות התוך מינית הנובעת מהתנאים המיוחדים שהצומח חשוף להם בבתי גידול שונים זה מזה.

 

בשנת 1972 פרסם פרופ. וייזל את הספר Biology of Halophytes (בהוצאת Academic Press) שסיכם את הידוע עד אז על צמחי מלחה. הוא היה אחראי לפרסום של שורת ספרים בעברית בנושאי אקולוגיה ובוטניקה. הוא הוציא לאור בעצמו את הספר "פרקים באקולוגיה" שהיה ספר ראשון בנושא האקולוגיה בעברית ושימש במשך שנים רבות כספר לימוד באוניברסיטאות, סמינרים למורים ובתי"ס תיכוניים. בהמשך הוציא באותה דרך יחד עם תלמידיו ספר בעברית על צומח א"י, ששימש אחר-כך בסיס לעריכת הכרך באנציקלופדיה לחי ולצומח בהוצאת משרד בטחון. סדרת ספרוני הכיס למטייל בנושאי עצים, צמחי מים וצמחי מלחה היו גם הם חידוש ששירת רבים, אנשי מקצוע וחובבים.הוא הקים בגן הבוטני את המעבדה לחקר אלרגנים באוויר, שנתנה שירות של מידע לציבור על פריחת צמחים אלרגניים בחודשי השנה השונים, שירות שניתן בכל מדינה מתוקנת ע"י רשויות הבריאות הממשלתיות. בתחום זה פעל יואב ויזל נמרצות לחקיקת חוק שיאסור נטיעת צמחים גורמי אלרגיה בגינות הנוי בערים. חוקים שהם נפוצים במדינות מתוקנות רבות בעולם. אך למרות מאמציו, השיטה הפוליטית בישראל העמידה מכשולים לכך שאפילו הוא לא הצליח לגבור עליהם.
כשהגיעו אליו פניות בקשר להרעלות הנגרמות ע"י צמחים כתב יואב ויזל יחד עם פרופ' ששון כהן את הספר על צמחי רעל בישראל והוציא אותו לאור. ספר המשמש את אנשי הרפואה לאבחנה וטיפול במקרים הרבים של הרעלות הנרגמות ע"י צמחי בר או צמחי נוי.הוא ניהל במשך שנים רבות את הגנים הבוטניים של אוניברסיטת תל-אביב, ובמהלכן הוא הרחיב את הגנים והוסיף בהם את הגן לצמחי תועלת, הגן לצמחי רעל ורפואה, אוסף הסוקולנטים, חממת הדקלים ומעבדת השורשים.
הוא היה מעורב בכל פרט ופרט בגן ובמו ידיו עבד עם הצוות.

 

כתב: פרופסור עמרם אשל, אוניברסיטת תל אביב

לקריאה נוספת: לזכרו באתר הפקולטה למדעי החיים

יואב ויזל מדריך בגן הבוטני. צילם: יובל ספיר

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>