דוקטור יובל ספיר - מנהל הגן הבוטני

דוקטור יובל ספיר הוא מנהל הגן הבוטני מאז שנת 2009. 

דוקטור יובל ספיר. צילום: חן גלילי
דוקטור יובל ספיר. צילום: חן גלילי

יובל ספיר נולד בשנת 1969. 

למד באוניברסיטה העברית ביולוגיה, אבולוציה, סיסטמטיקה ואקולוגיה. בעבודת הדוקטורט (2004), בהנחיית פרופ' אבי שמידע, חקר את מערכת ההאבקה של אירוסי ההיכל (אירוס סקציית אונקוציקלוס), ואת ההשפעה של העדפות המאביקים על אבולוציה של תכונות הפרח. במסגרת הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת אינדיאנה חקר ד"ר ספיר את הבסיס הגנטי של תכונות פרחי חמניות, אשר משפיע על התנהגות המאביקים. בפרויקט אחר סרק לוקוסים רבים במין חמנית שמותאם לתנאי מדבר קיצוני, כדי לזהות גנים שנמצאים תחת סלקציה חזקה. 
 

כיום, מתעניין ד"ר ספיר בתחום שבו משיקים האקולוגיה, האבולוציה והגנטיקה. המחקר מתמקד בהשפעות אקולוגיות על תהליכים אבולוציוניים ובמבנה הגנטי שמאפשר התאמות אבולוציוניות של יצורים לסביבתם. יחסי הגומלין של הצמחים עם תנאי סביבה ביוטיים וא-ביוטיים.

ד"ר ספיר חוקר את רשתות ההאבקה שקשורות לאירוסי ההיכל, על רקע קיטוע של בתי הגידול הטבעיים והרס הטבע במישור החוף של ישראל. עבודה זו, הממומנת על ידי האקדמיה הישראלית למדעים, בודקת גם את ההשפעות של הקיטוע על מגוון מיני הצמחים והדבורים, אשר גם הוא יכול להיות אחד הגורמים המשפיעים על תפקוד תקין של רשתות ההאבקה. במקביל, בודק ד"ר ספיר השפעות אבולוציוניות של שינויי אקלים, משטר הסלקציה על תכונות צמחים שונים שעברו טיפולים של הוספת/הפחתת כמות הגשם במשך מספר דורות באופן ניסויי, באזורי האקלים הים-תיכוני והיובשני למחצה של ישראל.

 

דף החוקר של ד"ר יובל ספיר 

יובל ספיר מדריך בגן הבוטני. צילם: יעקב ספיר
 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>