פרחים שומעים חרקים: גילוי חדש במעבדות הפקולטה למדעי החיים

המחקר הראה כי פרחי נר הלילה שנחשפו לצלילי כנפי דבורים ועשים, העלו את ריכוז הסוכר בצוף שלהם בתוך זמן קצר. לגילוי עשויה להיות השפעה על הבנת האבולוציה של פרחים וחרקים.

31 דצמבר 2018
פרח נר הלילה

המחקר נערך בשיתוף פעולה של המעבדות של פרופ' לילך הדני, פרופ' יובל ספיר ופרופ' יוסי יובל בפקולטה למדעי החיים והיה מעורב בו גם פרופ' דניאל חיימוביץ, הדקאן היוצא של הפקולטה למדעי החיים.

לפי המחקר, שעלה בסוף השבוע לשרת מאמרים לפני ביקורת עמיתים, פרחי נר הלילה שנחשפו לצלילי כנפי דבורים ועשים, המשמשים להפצת אבקני הפרח, העלו את ריכוז הסוכר בצוף שלהם בתוך זמן קצר — שלוש דקות בלבד.

בניגוד לתפישות המקובלות בתרבות, צמחים הם הרבה פחות פסיביים ממה שניתן לחשוב, והם מגיבים לסביבה במגוון דרכים. זהו אפוא המחקר הראשון שמציג תגובה מהירה של צמחים לצליל. המחקר מעלה עוד כי גם התגובה של הצמחים תלויה בתדר של צלילי הזמזום. כאשר הם נחשפו לצלילים בתדר גבוה יותר מזה של המאביקים, לא נמצאה כל עלייה בריכוז הסוכר בנקטר.

לקריאת המאמר שהתפרסם בעיתון הארץ לחצו כאן.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive