עולמם הנסתר של הצמחים

האם ידעתם שהצמחים מקשיבים? מתקשרים? מרכלים? צוחקים? ואפילו משמשים השראה לפיתוח רובוטים?

02 יוני 2021
עולם הנסתר של הצמחים
פרופ' לילך הדני, ד"ר יסמין מרוז, פרופ' שאול ילובסקי וד"ר מיכל גרונטמן הם ארבעת הנציגים המכובדים שלנו בכתבת סוף השבוע של מוסף "הארץ" שסוקרת בין השאר את המחקרים המדהימים והעשייה המחקרית, במעבדות ביה"ס למדעי הצמח ואבטחת מזון - הפקולטה למדעי החיים.
 
הכתבה רחבת ההיקף שפורסמה ב-28.5.2021, סקרה את כל ההתפתחויות, התגליות והמחקרים הכי חדשניים בתחום מדעי הצמח ועולם הצומח. 
 
פרופ' לילך הדני, תיארה את ממצאיה בתחום מחקר פרח "נר הלילה" - שלצמחים משתלם להשקיע יותר בייצור צוף מתוק, על מנת לשאת חן בעיני בעלי החיים המאביקים, כי יותר מכל, תהליך הרבייה הוא החשוב והחיוני ביותר, ולכן במחקרה של פרופ' הדני, בשיתוף עמיתיה, פרופ' יובל ספיר ופרופ' יוסי יובל, גילתה שמנגנון השמיעה של הצמחים, נמצא בפרח עצמו, כסוג של אפרכסת חיצונית. 
 
ד"ר יסמין מרוז, סיפרה בכתבה על תוצאות המחקר המפתיעות, שמגלות כי צמחי החמנייה יודעים לחשב ממוצע! בתגובה לחשיפה לאור, כלומר ניחנו ביכולת לעבד אינפורמציה. 
 
ד"ר מיכל גרונטמן הרחיבה על ממציאה במחקר על הפרח הצהוב והחביב "חמשן זוחל", שיודע למקסם את מיקומו וגובהו, ביחס לחשיפה לאור השמש. כלומר הפרחים יודעים לקבל החלטה ואפילו לתכנן אסטרטגיה לעתיד. 
ופרופ' שאול ילובסקי תיאר בצורה מרתקת את המהלכים הערמומיים של הצומחים הטורפים, שמצליחים, על ידי סדרה של אותות חשמליים, לאותת לצמח כולו להיסגר, ולבלוע בשלמותו את הזבוב המסכן שעצר לו לרגע לנוח. 
 
 
 
 
 
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>