מסלול הלימודים בביולוגיה תיאורטית ומתמטית

  • כללי
  • קבלה למסלול
  • תכנית הלימודים
  • מנחים

 

העניין ההולך וגובר בביולוגיה תיאורטית וחישובית מהווה כוח המשנה בצורה דרמטית את פני המדעים הביולוגיים. גישות מתמטיות המשולבות בניסויים הפכו לבעלות חשיבות קריטית כמעט בכל תחום בביולוגיה – מתורת האבולוציה של דרווין, דרך רגולציה של גנים, רשתות עצבים, התפתחות, ועד למודלים של מערכות אקולוגיות ושמירת טבע.

 

הניסויים החדשניים בביולוגיה מערבים בסיסי נתונים רחבים, הדורשים אנליזה מתמטית וסטטיסטית מעמיקה. מן הצד השני, שאלות ביולוגיות מניעות כיום חלק גדול מהמחקר החישובי "החם", כאשר כ-30% מכל החישובים הכבדים בעולם מוקדשים כרגע למחקר ביולוגי. המערכות הניסיוניות החדשות ומאגרי המידע הגדולים הקשורים אליהן דורשים מודלים ואנליזות סטטיסטיות מתקדמות, שאי לכך הפכו לדבר שגרתי בביולוגיה. הכיוונים החדשים והמאתגרים הללו משנים את פני המדע, ורבים מהמדענים הצעירים המבריקים ביותר נענים לאתגר ועוברים לתחומים כגון ביופיזיקה, ננוטכנולוגיה וביואינפורמטיקה, או משלבים שיטות חישוביות מתקדמות כגון בינה מלאכותית או סימולציות מחשב במחקרים שנשענו בעבר על שיטות מסורתיות של איסוף נתונים.

כתוצאה, בפקולטות רבות למדעי החיים, כולל זו של אוניברסיטת תל אביב, מצויה מסה קריטית של מדענים בכירים שעבודתם היא בממשק שבין ביולוגיה ומדעים מדויקים.


התוכנית לתואר שני בביולוגיה תיאורטית וחישובית מציעה תשתית של קורסים אינטרדיסיפלינריים מיוחדים ופרוייקטי מחקר בצורה שתענה על צרכיהם של תלמידי מוסמך בעלי תואר ראשון בביולוגיה או במדעים מדוייקים. בוגרי התוכנית יזכו בשילוב של קורסי ליבה מתמטיים וכישורים ביולוגיים שיכשירו אותם לקריירה מקצועית בביולוגיה תיאורטית וחישובית. נכון להיום לא קיימת תוכנית מסוג זה בשום מוסד אקדמי אחר בארץ.

 

התוכנית מיועדת לתלמידים בעלי תואר ראשון בביולוגיה, מדעים מדוייקים, הנדסה, רפואה, או צירופים שלהם, המעוניינים במחקר תאורטי או חישובי בשאלות ביולוגיות.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>