המסלול לאקולוגיה ואיכות הסביבה (נלמד באנגלית)

המסלול באקולוגיה ובאיכות הסביבה מקדם מחקר אקולוגי בסיסי ויישומי, מהרמה המולקולרית ועד הרמה המקרו אקולוגית, במטרה לפעול להגנת הסביבה למעננו ולמען הדורות הבאים. בוגרי המסלול שלנו פועלים לקידום המדע, לשמירת המגוון הביולוגי, לשיפור העמידות נוכח שינויים גלובליים, ולביסוסן של מערכות אקולוגיות בריאות.

המסלול לאקולוגיה: תמונת דבורה על חלת דבש

ENGLISH

 

 

אקולוגיה ואיכות הסביבה

 

מדע האקולוגיה עוסק בחקר אינטראקציות בין אורגניזמים שונים ובינם לבין סביבתם. העיסוק הרב-תחומי באקולוגיה ובהגנת הסביבה מתפתח במהירות ונחוץ לצמצום הנזק המתמשך שנגרם למערכות האקולוגיות. אנחנו שואפים להבין את המערכות התומכות בחיים על פני כדור הארץ ואת האבולוציה של היצורים החיים מרמת הגן הבודד ועד למערכת האקולוגית כולה במטרה לספק לחברה האנושית שירותים כלכליים, חקלאיים, בריאותיים, סביבתיים וחברתיים שיגנו על מערכות אקולוגיות בעידן של שינויים גלובליים.

 

ברמה המדעית, חקר האקולוגיה וההגנה על הסביבה הוא אחד התחומים המורכבים והמאתגרים ביותר. התוכנית שלנו מבוססת על הכשרה בין תחומית ועל למידה באמצעות טכנולוגיות חדישות. התלמידים שלנו נחשפים למגוון רחב של כלי מחקר אקולוגיים: שימור הטבע, ביולוגיה ימית, פיזיולוגיה סביבתית, נוירוביולוגיה, התנהגות בעלי חיים, פילוגנזה ואבולוציה. אנחנו עוסקים בכל ההיררכיות הביולוגיות: גנים, תאים, אורגניזמים, אוכלוסיות, חברות ומערכות אקולוגיות.

 

המסלול לאקולוגיה ולהגנת הסביבה משלב עבודת מעבדה ומחקר שדה. אנחנו יוצאים מן המעבדה אל בתי גידול שונים ומגוונים לרבות מדבריות, יערות, הרים, מערכות מים מתוקים ושוניות אלמוגים. המחקר במסלול שלנו נעשה גם בגני המחקר של הפקולטה למדעי החיים: בגן הזואולוגי, בגנים הבוטניים ובמוזיאון הטבע על שם שטיינהרד. אוספי בעלי החיים והצמחים הנדירים בהם מספקים לנו הזדמנויות מחקר ייחודיות.

 

תכליתו של המסלול לאקולוגיה ולהגנת הסביבה להכשיר סטודנטים לקריירה עצמאית במחקר, בארגונים לשימור הטבע והסביבה, במשרדי הממשלה ובתעשייה.

 

 

ייחודו של המסלול

 

סטודנטים במסלול לאקולוגיה ולהגנת הסביבה משתמשים במגוון רחב של שיטות מחקר מתחומים שונים, בשאיפה להבין את התהליכים הביולוגיים הבונים את המגוון שבטבע. התלמידים במסלול לומדים מגוון שיטות מחקר הכוללות טכניקות שדה, ביולוגיה מולקולרית, גנטיקה, ביוגיאוגרפיה, אקולוגיית נוף, התנהגות, פיזיולוגיה וביולוגיה ימית. במהלך הלימודים התלמידים רוכשים יכולות בסטטיסטיקה מתקדמת, במדע נתונים ובתכנות.

 

 

דבר ראש המסלול

אם אתם מוקסמים מעולם הטבע והאקולוגיה, המסלול לאקולוגיה ולהגנת הסביבה היא הבחירה הטבעית עבורכם. אם יורשה לי לדבר על עצמי, אני רואה את עצמי בר מזל שאני יכול לשלב בין העבודה לתשוקה שלי. כמדען אני שואף להיות בחוד החנית של המחקר ולהשתמש בכלים חדשניים בכדי לענות על שאלות אקולוגיות.


במחקר שלי אני עוסק בשאלה כיצד מגיבות חברות דגים למגוון לחצים סביבתיים כגון דיג, זיהום, אובדן בית הגידול ודחיקה על ידי מינים פולשים. בכדי לענות על שאלות כאלה ואחרות, אני משתמש בדיגומי שדה, עורך ניסויים במעבדה ואוסף נתונים מאקרו-אקולוגיים בקנה מידה גדול. לאחר מכן אני משתמש באלגוריתמים ומודלים סטטיסטיים בכדי לפענח את התהליכים שאחראים לשינויים. סוג זה של עבודה אופייני לסטודנטים רבים לתואר שני במסלול לאקולוגיה ולהגנת הסביבה, ומעיד על הכישורים הנרחבים והמגוונים הנדרשים למחקר אקולוגי עכשווי. יתר על כן, היציאה לשדה מספקת לי רגעי השראה אמיתית: אני רואה מינים חדשים, מתבונן בהתנהגויות חדשות ומתעד אינטראקציות חדשות בטבע. אילו חוויות ייחודית שעל פי רוב לא חווים במקומות עבודה אחרים.


בוגרי המסלול שלנו מוצאים בקלות עבודות מאתגרות בתחומים רבים הקשורים בשימור הטבע. חלק גדול מבוגרנו אף ממשיך ללימודי תואר שלישי.

 

פרופ' יוני בלמקר

 

תוכנית הלימודים מורכבת מ-30 שעות וממחקר מעשי במעבדה.

 

לתוכנית הלימודים (ידיעון הפקולטה)

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive